Pierakstīties jaunumiem!
Vārds:
E-pasts:
Jautājums
Vai Tu atbalsti KDS politiskās idejas?
 
Kalendārs
Select a mode and save the configuration
Meklētājs
BRĪVĪBA, SOLIDARITĀTE, TAISNĪGUMS

Programma Ziedu stādījumi Rīgā iegūlusi noliktavās, Rīgas Ainavu koncepcijas izstrādē iestājies klusums

Vai Rīga spēj rūpēties par pilsētas apstādījumu un parku

attīstības plānošanu ilgtermiņā?

 

   Rīgas Domes iepriekšējā sasaukumā pie toreiz esošā, tagad jau likvidetā RD Vides departamenta  tika izveidota programma Ziedu stādījumi Rīgas pilsētā. Šīs programmas ietvaros Rīgas pašvaldība atbalstīja un Vides departaments iepirka vairākus desmitus (aptuveni 30) ziedu piramīdu konstrukcijas un desmitem iekaramos ziedu grozus. Rīdzinieki noteikti pamanīja un atceras krāšņās ziedu piramīdas, kas rotāja Rīgas pilsētas ielas un laukumus pāris vasaras.

   Šo piramīdu iepirkumam tika iztērēti arī tam laikam pietiekami iespaidīgi finanšu līdzkļi. Bet nu jau vairākus gadus toreiz iepirktie ziedu piramīdu karkasi un ziedu grozi iegūluši pašvaldības aģentūras Rīgas Dārzi un parki noliktavās.

   Man, kā mūsu pilsētas vides patriotei, ir ļoti žēl, ka labas gribas darbs šobrīd pamests novartā, ka ziedu piramīdas nepilda tām paredzēto funkciju pilsētvidē.

   Šobrīd, lai uzturētu ziedu piramīdas un apsaimniekotu ziedu grozus, salīdzinoši nav nepieciešami lieli finanšu līdzekļi, jo ziedu konstrukcijas jau iegādatas. Būtu jāiepērk ziedi un jānodrošina to laistīšana un kopšana. To šobrīd varētu uzņemties, piemēram, jau pieminētā pašvaldības aģentūra Rīgas dārzi un parki, kuriem ir liela pieredze ziedu apsaimniekošanā pilsētas parkos.

   Ja mēs vēlamies Rīgas pilsētu attīstīt tūrisma aktivitāšu kontekstā, pilsētas ziedu rota ir būtisks faktors mūsdienīgas un skaistas, tūristiem patīkamas vides veidošanā.

   Savulaik ziedu piramīdas tika uzstādītas, piemēram, pie Pasažieru ostas, stacijas laukuma zālājā, Rātslaukumā, pie Zinātņu akadēmijas. Ziedu grozi Kungu ielā, Merķeļa ielā un daudzviet citur. Ziedu rota priecēja gan rīdziniekus, gan pilsētas viesus – tā toreiz liecināja iedzīvotāju atsauksmes.

 

   Saprotu, ka šobrīd ir krīze, taču  ir iespējas, kā tomēr skaisti sakārtot vidi. Teiktā kontekstā rosinu lielāku sadarbību arī ar pilsētas uzņēmējiem, namu īpašniekiem un apsaimniekotājiem, ar valsts aģentūrām un lielajiem pašvaldības uzņēmumiem u.c., iesaistot tos pilsētas apstādījumu un ziedu rotas veidošanā.

 

   Otra lieta ir Rīgas pilsetas Ainavu koncepcijas izstrāde. Iepriekšējā RD sasaukumā pēc manas iniciatīvas, pie Vides komitejas, tika izveidota darba grupa Ainavu koncepcijas izstrādei. Tika izstrādatas Ainavu koncepcijas Pamatnostādnes. Šajā dokumentā tika izvērtēta gan pašreizējā situācija Rīgas pilsētas ainavas kontekstā, definējot problēmas, gan izstrādāti iespējamie rīcības varianti turpmākai kompleksai pilsētas ainavas attīstībai. Šīs pamatnostādnes tika izskatītas Vides komitejā un apstiprinātas turpmakai virzībai un izskatīšanai Rīgas domes sēdē, lai tajās minētos pamatprincipus ieviestu RD ar vidi saistīto izpildinstitūciju darbībās.

   Cik man zināms, toreiz iesāktās darbības Ainavu koncepcijas kontekstā, šobrīd nav  turpinātas. Vides departaments, kā zināms ir likvidēts.

 

   Minēšu tikai vienu piemēru, kuru mēs toreiz ieskicējām Ainavu koncepcijas izstrādes ietvaros.

   Pilsētas apstādījumu ilgspējīgā plānošanā, atjaunošanā un iespējamā paplašināšanā RD nav izstrādāts un nedarbojas ilgspējīgs attīstības plāns. Tā piemēram, Rīgas pašreizējā parku apsaimniekošanas politika ir vērsta pamatā tikai uz parku uzturēšanu, bet nevis uz plānošanu un  ilgspējīgu attīstību. Mums toreiz bija doma, ka pie pilsētas Arhitektu biroja vai kā citādi institucionāli būtu jāatjauno pilsētas galvenā ainavu arhitekta vai galvenā dārznieka funkcija, lai nodrošinātu uz ilgspējīgas plānošanas politikas pamatiem vērstas pilsētas zaļās zonas attīstību.

   Nevis kā tas ir šobrīd, kad Rīgas pilsētā zaļā zona pamatā attīstās atrauti, to saskaņojot tikai atsevišķu objektu kontekstā.

  Labs paraugs šajā ziņā ir, piemēram, Ventspils un Siguldas pilsētas, kuru plānota un ilgspējīga attīstība, zaļās zonas un ziedu rotas skaistumā ir acīmredzama un izslavēta. To panākt iespējams ar vienotu, vērstu uz plānošanu un attīstību, nevis tikai uzturēšanu, pilsētas zaļās zonas mūsdienīgu pārvaldīšanu.

  Kā zināms, Rīga ir vēsturiska parku pilsēta, ar vēsturiskām, pasaulē atzītām parku tradīcijām, kurā savu paliekošo darbu parku plānošanā un izveidošanā ieguldījuši tādas pasaulē atzītas autoritātes – kā ainavu arhitekti Georgs Frīdrihs Kūfalts un Andrejs Zeidaks. Mums, šo vērtību mantiniekiem, būtu pienākums nodrošināt atbilstošu un cienījamu pēctecību.

    Šobrīd sākt varētu kaut vai ar mazumiņu –  pilsētas ziedu rotu, ziedu piramīdu un ziedu grozu izskatā, kur rezultāts ir tūlītējs un acīmredzams.

   Tuvojas arī 2014. gads, kad pilsētai jābūt ietērptai jo īpašā svētku rotā. Tad varētu domāt arī par kādu dāvanu pilsētai - kāda vēsturiskā rožu dārza atjaunošanu, nemaz nerunājot par plānveidīgu pilsētai nepieciešamo dižstādu pārdomātu audzēšanas uzsākšanu tepat pašmājās, Latvijā, nevis iepērkot tos Vācijā un Polijā un daudzām citām lietām.

 

Maija Stefane

 

kultūras darbiniece,

iepriekšēja sasaukuma RD deputāte

 

 

 

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

JAUNĀKIE NOTIKUMI
FORUMS
LEJUPIELĀDE