Pierakstīties jaunumiem!
Vārds:
E-pasts:
Jautājums
Vai Tu atbalsti KDS politiskās idejas?
 
Kalendārs
Select a mode and save the configuration
Meklētājs
BRĪVĪBA, SOLIDARITĀTE, TAISNĪGUMS

KRISTĪGI DEMOKRĀTISKĀ POLITIKA LATVIJĀ UN EIROPĀ

 

„KRISTĪGI  DEMOKRĀTISKĀ  POLITIKA  LATVIJĀ  UN  EIROPĀ”

 

Ar šādu nosaukumu Kristīgi Demokrātiskā Savienība sadarbībā ar Konrāda Adenauera fondu 2010.gada 19.jūnijā rīkoja starptautisku konferenci. Tā notika viesnīcas „Konventa sēta” konferenču zālē.

Konferencē uzstājās viesi no Vācijas Kristīgi Demokrātiskas Savienības (CDU) Dr.Kristians Keke un Dāvids Jonatans Grunvalds, kā arī Latvijas pārstāvji prof., Dr.habil. Jānis Zaļkalns no KDS un Rasma Pīpiķe no Latvijas Pilsoniskās alianses.

Konferences mērķis bija Latvijas sabiedrību iepazīstināt ar sociālā tirgus ekonomikas (soziale Marktwirtschaft) modeli. Šo sistēmu pēc otrā pasaules kara Vācijā iedibināja kanclera K.Adenauera komanda un galvenokārt saimniecības ministrs Dr.Ludvigs Erhards. Drīz pēc tam to jau pārņēma visa Vakareiropa.

Sociālā tirgus ekonomika – tie nav daži likumi, kas valsti notur uz labklājības pamatiem. Tā ir daudz dziļāka sistēma, kuras pamatā ir stipras kristīgās morāles vērtības.

Sociālā tirgus saimniecība balstās uz privātīpašumu, brīvām līgumu attiecībām, brīvu cenu noteikšanu, brīvu tirdzniecību, kā arī politisko lēmumu paredzamību, kas dod drošību investīcijām un naudas stabilitātei.

Valstī nav iespējams uzplaukums, ja tirgū viens otru apkaro, ja veselīgu sacensības garu uzņēmēju starpā deformē oligarhu un monopolu nospiedošā ietekme. Tieši otrādi – kopīgā saskaņā, domājot par klientu, biznesa partneru interesēm, par kopējām sabiedrības interesēm, visi tirgus dalībnieki saņem labumu. Varētu teikt, ka sociālā tirgus ekonomikas modeļa pamatā ir saķere, kad sabiedrības locekļi nevis pa vienam, bet visi savā labklājībā ceļās uz augšu.

Valsts varas uzdevums ir sagatavot likumus un noteikumus, regulēt nodokļus, kas ir skaidri un vienkārši, saprotami katram lasītājam. Likumiem jābūt universāliem un morāli pareiziem, kur nav iestrādātas tādas juridiskas spraugas, lai legāli varētu iegūt amorālu pašlabumu.

Valsts varai nav jāiejaucās un jāstāv sabiedriskā tirgus dalībniekiem visur smalki klāt. Cilvēkiem jādod brīvību radošām idejām. Tomēr varai jāskatās, lai visu laiku sabiedrībā uzturētu veselīgu sacensības garu. Šis gars dod spēku uzņēmēju iniciatīvai, kas nodrošina vajadzīgo pozitīvo rezultātu -  sabiedrības labklājību.

Tai pat laikā varai jāseko līdzi un  jāparedz ekonomiskās situācijas dažus soļus uz priekšu, lai sabiedrība nepakluptu un ar likumiem to savlaicīgi brīdinātu par sekām, kas nāk līdzi iespējamiem lieliem ekonomiskiem riskiem.

Sociālā tirgus ekonomika aizstāv katra atsevišķa cilvēka vērtību, viņa personīgo atbildību un brīvību. Valsts varai ar savu darbu jāparāda būtiskas rūpes, lai veicinātu gan solidaritāti sabiedrības locekļu starpā, gan subsidiaritāti. Tas nozīmē, ka katrs cilvēks apzinās, ka viņam jārūpējas pašam par savu dzīvi, bet, kad rodas kādi šķēršļi, tad viņš var griezties pie valsts varas augstākiem līmeņiem, kas viņu atbalsta, un viņš var būt drošs, ka netiks noraidīts un saņems personīgi sev nepieciešamo palīdzību.

Mūsu acu priekšā ir Vakareiropas valstis, kuras dzīvo pēc kristīgās filozofijas un sociālā tirgus ekonomikas principiem un ko pamatoti dēvē par „ekonomisko brīnumu”. Kristīgi Demokrātiskā Savienība ir pārliecināta, ka arī mūsu valstī varam īstenot šo modeli. Jo nav labāka ceļa, lai Latvija izkļūtu no krīzes un kļūtu par Austrumeiropas labklājības valsts paraugu.

 

Māra Viktorija Zilgalve

KDS valdes priekšsēdētāja


 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

JAUNĀKIE NOTIKUMI
FORUMS
LEJUPIELĀDE