Pierakstīties jaunumiem!
Vārds:
E-pasts:
Jautājums
Vai Tu atbalsti KDS politiskās idejas?
 
Kalendārs
Select a mode and save the configuration
Meklētājs
BRĪVĪBA, SOLIDARITĀTE, TAISNĪGUMS

Diskusija: Senioru labklājība Latvijā un Eiropā

Atsaucoties Latvijas Ekonomistu asociācijas /LEA/ valdes priekšsēdētāja prof.,Dr.Ivara Brīvera ierosinājumam, uz kopēju diskusiju "Senioru labklājība Latvijā un Eiropā" 2014.gada 23.aprīlī KDS birojā bija ielūgti Latvijas Pensionāru federācijas /LPF/ valdes priekšsēdētājs Andris Siliņš, LEA pārstāve Dr.Raita Karnīte, Swedbank eksperts Harijs Švarcs. KDS pārstāvēja Eiropas Parlamenta deputātu kandidāti Mareks Raups, Jānis Liepiņš, Jānis Jurģelis un reģionālo nodaļu vadītājs Aivars Grigulis.

Senioru intereses diskusijā pauda KDS Senioru apvienības vadītāja Sarmīte Janfelde, kā arī tās biedri Juris Blūzmanis un Lolita Bredermane. Pēc KDS valdes priekšsēdētājas Dr.Māras Viktorijas Zilgalves ievada uzrunas diskusijas dalībniekiem bija iespēja paust viedokļus par senioru faktisko dzīves līmeni Latvijā un tos salīdzināt ar Eiropas standartiem. Latvijā 74% senioru saņem kritiski zemu pensiju 143 - 284 eiro robežās. Salīdzinājumam: pensija, kādu saņem skolotājs Vācijā ~4.000 eiro mēnesī, Latvijā tiek izmaksāta tikai ~0,1% pensionāru. Saņemot tik mazas pensijas, lielākā senioru daļa Latvijā dzīvo knapos un pašvērtējumu nospiedošos apstākļos. Sociālā drošība un īpaši ārstniecības pakalpojumi, kuru pieejamībai jābūt normai, ir neaizsniedzami. Tas rada šai sabiedrības daļā arī garīgu apātiju, stresu un pazeminātas prasības pret sevi. Valsts varas uzdevums ir nodrošināt, lai strādājošie cilvēki godprātīgi maksātu nodokļus. Tomēr ne vienmēr labākais instruments ir vienīgi to agresīva iekasēšana. Ja valsts vara varēs saviem iedzīvotājiem parādīt atklāti, ka iekasētie līdzekļi nāk iedzīvotājiem atpakaļ un tiek izmantoti lietderīgi viņu pašu dzīves līmeņa uzlabošanai, tad sabiedrība pati pavērsīsies ar seju pret parlamentāriešiem un ministriem. Pagaidām augstais korupcijas līmenis uztur nelabvēlīgu gaisotni sabiedrībā. Ir pilnībā jāmainās politiskajai videi, ko vēlēšanu rezultātā var izdarīt tikai sabiedrība pati.

Diskusijas kopsavilkumā klātesošie atzīmēja, ka nodokļu sistēmā daudz nepilnību, un tas ir jautājums, ko jārisina atsevišķā un padziļinātā analīzē. Noslēgumā M.V.Zilgalve uzsvēra, ka Latvijas ekonomiskajam uzplaukumam svarīgākais atslēgas vārds ir "solidaritāte". Tas sevī ietver kopīgā labuma ideju, un šī vērtība ir visu Vakareiropas valstu labklājības pamatā. KDS un LEA izsaka pateicību LPF priekšsēdētājam Andrim Siliņam par diskusijas vadību.

Māra Viktorija Zilgalve

KDS valdes priekšsēdētāja

 DSC 2739DSC 2743-1

DSC 2746-1

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

JAUNĀKIE NOTIKUMI
FORUMS
LEJUPIELĀDE