Pierakstīties jaunumiem!
Vārds:
E-pasts:
Jautājums
Vai Tu atbalsti KDS politiskās idejas?
 
Kalendārs
Select a mode and save the configuration
Meklētājs
BRĪVĪBA, SOLIDARITĀTE, TAISNĪGUMS

Vai Augstākās tiesas Senāts piesedz iespējami prettiesiskus elektroenerģijas tarifus?

2011.gada 1.aprīlī stājās spēkā jaunie elektroenerģijas tarifi. To pieaugums izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā. Vairāki desmiti elektrības lietotāju, t.sk. Kristīgi Demokrātiskās Savienības valde kā privātpersonas, iesniedza pieteikumu tiesā, apstrīdot tarifu tiesiskumu un ekonomisko pamatojumu. 2012.gada 25.jūnijā Administratīvā Apgabaltiesa atzina jaunos tarifus par prettiesiskiem un atcēla tos ar pieņemšanas brīdi. Pēc aptuvenām aplēsēm šajā periodā iedzīvotāji pēc jaunajiem elektroenerģijas tarifiem jau bija pārmaksājuši 45 miljonus latu. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstrīdēja Administratīvās Apgabaltiesas lēmumu, iesniedzot kasācijas sūdzību Augstākās tiesas Senātā. 2013.gada 31.janvārī Senāts pasludināja spriedumu – Administratīvās Apgabaltiesas lēmums ir pilnībā noraidīts un nosūtīts atpakaļ jaunai izskatīšanai. Senāta spriedums nav pārsūdzams. Ar Senāta lēmumu pieteicēju prasība ir atzīta par nepamatoti paplašinātu, attiecinot to uz visiem Latvijas elektrības lietotājiem, kā arī par tādu, kas attiektos tikai uz nākotnes maksājumiem.

Atceramies, ka savulaik diviem senioriem, apstrīdot tiesā pensiju „apcirpšanu”, labvēlīgā tiesas sprieduma rezultātā, ieturētie maksājumi tika atgriezti visiem Latvijas pensionāriem. Ar ko  elektrības tarifu pārmaksa atšķiras no šī tiesu precedenta?

AT Senātu nav mulsinājis arī fakts par starta un pamata tarifiem. Apgabaltiesa atzina, ka tie neatbilst sociālajam mērķim. Pēc AT Senāta atzinuma starta un pamata tarifi esot piemēroti vienlīdzīgi visiem – gan turīgām ģimenēm, gan mazturīgām daudzbērnu ģimenēm. Mūsu izpratnē tas nav sociāli taisnīgi.

Faktiski AT Senāta lēmums rada iespēju legalizēt 2011.gada 1.aprīļa tarifus arī tad, ja pieteicējiem nākotnes tiesvedībā izdotos pierādīt, ka tie tomēr ir pieņemti prettiesiski. Pieteicēji un pārējie elektrības lietotāji saņemtu vienīgi morālu gandarījumu. Un tad jau arī būs atvērts elektroenerģijas brīvais tirgus un nekādi saistītie lietotāji un SPRK šodienas izpratnē vairs nepastāvētu.

KDS vēl nav definējusi turpmākās darbības Latvenergo paaugstināto elektrības tarifu tiesvedībā. Konsultēsimies ar juristiem un ekspertiem, un tad pieņemsim lēmumu. Prettiesiskie elektrības tarifi nav vienīgie, kas turpina negatīvi ietekmēt sabiedrības labklājību. Jebkurā gadījumā šis tiesvedības process ir saviļņojis sabiedrību. Tas pierāda, ka tautai ir iespējams iestāties par savām tiesībām. Valdošā vara un saistītās institūcijas ir saņēmušas nepārprotamu signālu, ka visatļautība, kāda pret sabiedrības interesēm bijusi līdz šim, vairs nebūs iespējama. Būsim modri!! Un visi kopā iestāsimies par savām tiesībām!

 

Maija Stefane

KDS valdes locekle

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

JAUNĀKIE NOTIKUMI
FORUMS
LEJUPIELĀDE