Pierakstīties jaunumiem!
Vārds:
E-pasts:
Jautājums
Vai Tu atbalsti KDS politiskās idejas?
 
Kalendārs
Select a mode and save the configuration
Meklētājs
BRĪVĪBA, SOLIDARITĀTE, TAISNĪGUMS

Kristīgi Demokrātiskā Savienība apstrīd tiesā jauno elektroenerģijas tarifu pamatotību

Pēdējos pāris gadus ekonomiskā krīze ir ienākusi gandrīz visos Latvijas iedzīvotāju mājokļos, dažu aizdzenot svešumā, dažu iedzenot izmisumā ar neziņu, kā pabarot ģimeni. Dzīve ir kļuvusi par izdzīvošanas jautājumu. Cerētais valsts atbalsts un aizsardzība vairāk tiek tiem, kas tautu ir noveduši neapskaužamā situācijā. Uz strauji sarūkošu darbavietu un strauji pieaugošu dārdzības un saistību fona, ziņa par jaunajiem „Latvenergo” tarifiem, kas tā vai citādi nāk ar izdevumiem pilnīgi visās mājsaimniecībās, bija kā ļauns joks. Jau kārtējo reizi vissāpīgāk trāpot neaizsargātāko sabiedrības daļu- cilvēkus ar zemiem ienākumiem (viņu ir krietni vairāk, nekā ziņo statistika), pensionārus un ģimenes ar bērniem. Pēkšņi, nesaprotami un netaisni, faktiski kā vēl viens nodoklis jau tā saspringtajā finanšu situācijā- tieši tāds bija tautas viedoklis, ko apliecināja gan teju pieci tūkstoši KDS savākto iedzīvotāju parakstu, gan atbalsts KDS ierosinātajā piketā.

Lai noskaidrotu, vai tiešām tautai ir nemitīgi jāmaksā, pat nezinot par ko, 2011. gada pavasarī Kristīgi Demokrātiskā Savienība (KDS) vērsās tiesā ar prasību pret Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK), apstrīdot jauno elektroenerģijas tarifu pamatotību. Viens no galvenajiem jautājumiem ir jauno elektroenerģijas tarifu ekonomiskais pamatojums. No kā veidojas tarifi?

Elektroenerģijas tarifi nosakāmi tādā apmērā, lai nosegtu ekonomiski pamatotas ražošanas izmaksas. Bet kādas tad ir faktiskās elektroenerģijas ražošanas izmaksas? Gan Latvenergo, gan SPRK aizbildinās, ka elektroenerģijas ražošanas izmaksas ir komercnoslēpums.

Daugavas HES-u infrastruktūra pieder tautai, taču tur saražotā elektroenerģija tiek kotēta biržā un mums kā saistītiem lietotājiem tiek pārdota par tirgus cenai pielīdzinātu cenu.

SPRK pēc likuma skaitās neatkarīga institūcija, kā arī pēc likuma aizstāv lietotāju intereses. Tajā pat laikā SPRK budžets ir tieši atkarīgs no Latvenergo apgrozījuma. Jo lielāks Latvenergo apgrozījums, jo lielāks SPRK budžets. Līdz ar to SPRK faktiski ir ieinteresēts vai motivēts nepārbaudīt Latvenergo iesniegtos tarifus pēc būtības. SPRK kompetencē ir tikai Latvenergo iesniegto tarifu matemātiskās pareizības pārbaude un tas nevērtē elektroenerģijas ražošanas izmaksas. Tātad- tarifu ekonomiskais pamatojums faktiski netiek vērtēts.

Savukārt Latvenergo, izstrādājot elektroenerģijas tarifus, faktiski veic darbības, kurās tas pats ir ieinteresēts. Līdz ar to nav ievērots savu interešu neesamības princips.

Pagājušajā gadā 90% no Latvenergo peļņas tika ieskaitīti valsts budžetā. Taču, lai nodrošinātu Latvenergo kā uzņēmuma konkurētspēju, ir nepieciešamas jaunas izmaksas. Pastāv nopietnas bažas, ka jaunās izmaksas tika iekļautas jaunajos elektroenerģijas tarifos, kurus jāapmaksā mums – lietotājiem.

2012.gada 27. februārī LR Administratīvajā apgabaltiesā notika pirmā tiesas sēde, kurā pēc būtības tika uzsākts skatīt jautājumu par jauno elektroenerģijas tarifu pamatotību.

Faktiski tā ir pirmā lieta, kurā pēc būtības tiek vērtēts visas valsts ietvertais nacionālais ieguldījums. Tiesas sēde beidzās ar to, ka tika uzdots atbildētāju pusei septiņu dienu laikā iesniegt pamatojumu informācijas ierobežošanai, pēc kura tiesa atkārtoti vērtēs kāda Latvenergo un SPRK informācija būs pieejama visiem tiesas dalībniekiem un kurai tiks saglabāts ierobežotas pieejamības statuss.

Kristīgi Demokrātiskā Savienība ir pilnvarojusi juristu Aigaru Krūmu pārstāvēt tās intereses tiesā. Mēs, KDS uzskatām, ka mūsu kā prasītāju rīcībā ir ļoti stipri argumenti, kuri palīdzēs pierādīt, ka jaunie elektroenerģijas tarifi ir apstrīdami kā ekonomiski nepamatoti un līdz ar to tiesas ceļā atceļami.

Tāpat mēs aicinām cilvēkus nepalikt malā, kad tiek lemts par viņu dzīves kvalitāti, bet aktīvi piedalīties visās likumiski atļautajās formās, lai būtu par saimniekiem gan pašu dzīvē, gan valstī.

 

Paldies visiem, kas piedalījās šajā kopīgajā lietā un būsim pateicīgi, ja kāds atbalstīs tiesas izdevumu segšanu:

 

Kristīgi Demokrātiskā Savienība

Reģ.nr. 40008045210

SEB banka

Konts: LV46UNLA0050012209122

 

Maija Stefane

KDS valdes locekle

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

JAUNĀKIE NOTIKUMI
FORUMS
LEJUPIELĀDE